Нов модел на финансиране и мандатност на директорите ще променят

...
 Нов модел на финансиране и мандатност на директорите ще променят
Коментари Харесай

ИТН: Данъчни облекчения за фирми, които наемат учени

 
Нов модел на финансиране и мандатност на шефовете ще трансформират учебните заведения
Пламен Николов е лекар по философия на правото, политиката и стопанската система, един от водещите специалисти на " ИТН " в бранш " Образование и просвета ". Водач е на листата на Има Такъв Народ в Шумен, претендент е за депутат и в 23 МИР София.Д-р Николов е приключил СУ " Св. Климент Охридски ", специализирал е в Klagenfurt Alpen-Adria Universitat, Австрия.Преминал е и през Ръсел Уайз Академи в Сан Франциско, Съединени американски щати. Има над 20 години опит в бизнес развиването и ръководството на планове, дълготраен началник, управител с потвърдени бизнес достижения.Работил е с огромни клиенти като Амазон, Уигъл, Интерспорт, Спортона, ЕМАГ, Плувни федерации, Олимпийски национални комитети.
Увеличаваме устните изпитвания, вкарваме повече писмени извършения по филантропичните дисциплини Ще помогнем на бизнеса и науката да си сътрудничат в новаторските сфери Матурата след четвърти клас е непотребен стрес за възпитаници и учители По-високи критерии за акредитация ща понижат броя на университетите и ще вдигнат качеството на висшето обучение, споделя специалистът на Има Такъв Народ доктор Пламен Николов в особено изявление за вестник СТАНДАРТ
 

- Д-р Николов, " ИТН " планува радикална промяна в образованието - завършек на делегираните бюджети за учебните заведения, при които финансирането на школата зависи от броя на децата в тях. Какви пороци роди моделът " парите следват ученика "?

- Преди всичко, считаме в действителност да осъществим със наличие термина " делегиран ", когато приказваме за бюджет на учебните заведения. Това значи, че ще насочим средствата, нужни за издръжката на едно учебно заведение, непосредствено към него, без да се постанова финансовите потоци да минават преди този момент през общините и по този начин да се основава опция за спекулативно боравене от междинното звено с тези средства, с което и ще отстраняваме въздействието, което локалната власт и районните ръководства на образованието упражняват върху шефовете на учебните заведения.Моделът " Парите следват ученика " е вероятен в идеални обществено-икономически пазарни условия, а у нас ние сме надалеч от тях и заради тази причина той се изроди. Не е допустимо да се преследва конкурентно привличане на възпитаници на еднакъв принцип в цялата страна, когато липсват справедливи предпоставки за равнопоставеност на учебните заведения. Например, неналичието на обикновена локална инфраструктура, дейно работещи здравни заведения и незадоволителна претовареност в по-малките обитаеми места автоматизирано декласират учебните заведения в тези райони в конкуренцията с техните съперници от регионалните центрове и столицата. Това и подтикна шефовете в по-малките обитаеми места непременно да търсят възпитаници, с цел да могат да образуват прилични бюджети за учебните заведения си, а оттова пристигнаха и всички порочни практики, свързани с привличането на деца по всевъзможни вероятни способи, в това число и записването им за възпитаници, даже когато тези деца не са въобще в страната.По-горният килнат финансов механизъм роди и учебните заведения " мастодонти " с по над 2 000 ученика в огромните градове и столицата, които, в контраст на всички нормативни уредби, " привличаха " по 30 ученика в своите паралелки, с цел да могат да се радват на рога на финансовото обилие.

- Какъв би трябвало да е новият принцип на финансиране?

- Новият принцип на финансиране, който комисията по Образование и просвета в Политическа партия " ИТН " предлага, е обвързван с финансиране на база категория на учебното заведение като доминиращ детайл, а броят на учениците в едно учебно заведение е изведен като най-маловажен съставен елемент за бюджета му. Изработили сме уравновесена формула, която ще спомогне за контролиране броя на учениците в учебните заведения и ще подкрепи напъните на стратегиите за районно развиване в частта им за отмерено систематизиране на популацията по територията на страната.

- Има Такъв Народ възнамерява мандатност на шефовете. Защо?

- Всеки от нас, който е работил със сърце и разум, знае какъв брой старания са нужни, когато човек в действителност кипи в това, с което се е захванал. Работата на учебния шеф е извънредно напрегната и виновна и когато човек я прави както би трябвало, той се изтощава бързо и чисто психически, а и физически, има потребност от смяна, с цел да може да бъде потребен на обществото и отсега нататък.Отделно, към сегашния миг, нашите наблюдения демонстрират, че в областта на учебното и предучилищно обучение в качеството на шефове се назвачават фрагменти със съмнителни професионални качества, които постоянно имат партийна принадлежност като главен аршин за заемане на длъжността. При това, такива назначения траят с десетилетия, от което страда цялата система на родното приблизително обучение.Затова, ние предлагаме мандатност при шефовете на учебни заведения и детски градини като продължителността за оптимално заемане на съответната служба да не надвишава два поредни мандата.

- Каква смяна в образователното наличие е нужна и би трябвало ли да има единствено един учебник по предмет?

- По отношение на образователното наличие, ще се постараем да го структурираме по този начин, че преподаването на нов материал да бъде следвано от задоволително образователно време за затвърждаване и асимилиране на съответното образователно наличие, без да се препуска по образователните пособия и да не остава време за извършения. Имаме желание да увеличим броя на устните изпитвания и да въведем повече писмени извършения по филантропичните дисциплини като средство за битка с функционалната неначетеност и неспособността за вярно изложение измежду учениците.Одобряването на единствено един учебник по дадена образователна дисциплинираност в съответния клас считаме като ощетяващо конкурентното начало, а съществуването на повече от два - като причина за корупционни практики.

- Предвиждате унищожаване на матурата в 4-ти клас, само че в това време и повтаряне на 4-ти клас при неусвоен роден език. Защо това е належащо и по какъв начин ще се прави оценка кои деца владеят задоволително добре родния език и кои - не?

- Българското приблизително обучение дава опция учениците да бъдат оценени по шестобална система. Всяка оценка над " междинен " в това число се смята като задоволителна за сполучливо прекосяване на ученика в по-горен клас. Ако ученикът не покрива държавните просветителни стандарти за оценка " междинен " по български език във втори, трети и четвърти клас, той/тя няма да може да премине в по-горен клас. Считаме националното външно оценяване след четвърти клас за непотребен стрес при учениците и учителите и заради тази причина имаме желание да го премахнем.

- Система би трябвало занапред да приготвя децата за специалностите на бъдещето, свързани с високите технологии и изкуствения разсъдък. Но точните науки остават едва застъпени в междинното обучение. Какво би трябвало да се направи?

- По този въпрос можем да поспорим, защото природоматематическите паралелки у нас, наред с езиковите, а включително и хибридните такива сред двете, са измежду най-разпространените в родните учебни заведения. От друга страна, високите технологии и изкуственият разсъдък могат да бъдат развивани в най-висша степен от хармонично развити персони. Най-успешните учени в областта на точните науки в международен мащаб исторически, а и в днешно време, са не просто тесни експерти, а и широкоскроени визионери и хора с ясно изявена гражданска позиция. В този смисъл, задачата на родното приблизително обучение би била не просто да създава кохорти от експерти по точни науки, а на всеки възпитаник да бъде открито най-подходящото поле за изява. Защото, убеждавам ви, няма по-нещастен човек в професионално отношение от този, който по насила се занимава с това, което би трябвало, вместо с това, което желае и в което е най-хубав.

- Програмата на ИТН извежда като приоритет възраждането на науката. Какви са стъпките за това?

- Първото, което се надяваме да имаме опцията да създадем в полето на науката, е да осигурим на нашите учени опцията за първокласен и подобаващ интернационален теоретичен продан. На второ място, посредством бюджетите на висшите учебни заведения, считаме да осигурим държавна финансова поддръжка на нашите учени за изявления в интернационалните издания с висок импакт фактор (IF). Отделно, имаме желание да създадем промени в Закона за авторското право и сродните му права, с които, при осъществяване на избрани условия, да регламентираме отчисления от държавния бюджет към учените по отношение на цитиране на техните оповестени писания.

- Предвиждате понижаване на университетите у нас. На какъв принцип?

- Това ще се случи посредством доста повишение на критериите за акредитация на специалности и хабилитирани преподаватели в университетите. По този метод, доста от тях няма да дават отговор на държавните условия и еволюционно ще отпаднат от картата на висшето обучение у нас. Онези университети, които изгубят статута си на такива, ще получат сан на висши учебни заведения, което неизбежно ще се отрази върху тяхната известност и авторитет, като в това време ще увеличи напора от кандидат-студенти (количествено и качествено) към дребното същински университети, които ще останат у нас. А на тези преподаватели, които няма да могат да удовлетворят новите критерии, ще бъде препоръчана опцията за по-ранно пенсиониране.

- Всички европейски стратегии, свързани с образованието, подтикват партньорството просвета - бизнес за нововъведения. Достатъчно добра ли е връзката сред фирмите и научните звена у нас?

- За страдание - не. Голяма част от новаторските учени у нас през днешния ден се стремят неотложно да изоставен страната заради няколко аргументи: липса на ефикасна отбрана на авторството върху създавания от тях артикул, нищожно финансиране, морално остаряла материална база, която не подготвя към новаторски научни процеси, липса на ефикасни критерии за кариерно развиване.Бизнес и просвета у нас си сътрудничат най-много в полето на осведомителните технологии, тъй като това не изисква необикновен веществен запас и от двете страни. Ако, обаче, желаеме бизнесът и науката да си сътрудничат и в полето на останалите новаторски сфери от сегашното и бъдещето, нашата просвета би трябвало да създаде конвертируем артикул с висока добавена стойност, който да бъде и на по-ниска цена от конкурентните интернационалните решения, с цел да може родният бизнес да изиска това съдействие. Така, още веднъж се връщаме към нужното повишение на качеството в нашето висше обучение, а също и към нуждата от задържане на нашите изключителни учени у нас, което и ще им разреши да оферират своя артикул първо на бизнеса в България.

- Освен смяна в заплащането, каква промяна е нужна, с цел да намират младите учени смисъл да остават и да се развиват в България?

- Освен материалните тласъци под формата на нараснало възнаграждение, данъчни облекчения и нисколихвени заеми, които сме планували за хората, занимаващи се с просвета, доста значим съставен елемент при мотивацията на учения е обезпечаване на опцията за отбрана и самопризнание на неговия интелектуален труд, както и повишение на публичния статут на учените. Предвидили сме ред начинания в тази тенденция, да вземем за пример - данъчни облекчения за работодатели, които наемат хора с научни степени и звания, както и увеличение на профилираните излъчвания по каналите на националната социална телевизия с присъединяване на български учени.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР